Rodinné kruhy - závěrečná konference projektu |
![]() |
![]() |
![]() |
Čtvrtek, 17 Březen 2016 18:46 |
Konferenci zahájil radní Kraje Vysočina Mgr. et Bc. Petr Krčál, na kterého navázaly se svými příspěvky členky spolku TREMEDIAS představením metodických výstupů projektu a případových kazuistik z přímé práce s rodinami a dětmi. Lektorující hosté nabídli účastníkům zajímavá témata zaměřená na využití restorativních skupinových konferencí při práci s pachateli trestných činů, téma práce s rodinou a dětmi v kontextu psychiatrické či možnosti podpory pozitivních změn u dětí a mládeže „Kids skills". Tématem oceňovaným účastníky konference bylo téma restorativního přístupu v sociální práci. Restorativní – neboli obnovný přístup je uplatňován nejen v trestní justici, ale je využitelný i v sociální práci, kdy je jeho cílem obnovit vztahy v rodině a její zdroje, aby mohla řešit své problémy vlastními silami. Princip restorativní justice je realizován v ČR PMS ČR při práci s pachateli a s oběťmi trestných činů, který se zaměřuje spíše na obnovení poměrů než na represi. V tomto konceptu ustupuje zájem na potrestání pachatele do pozadí a je upřednostňováno aktivní zapojení obětí trestných činů do řízení, kde jsou zdůrazňována jejich práva. Pachateli je nabídnuta šance převzít odpovědnost za své činy, napravit škody a obětem dát satisfakci za způsobenou újmu. Tento princip je výrazně vnímán v restorativních skupinových konferencích, které PMS ČR pilotně realizovala v některých krajích v ČR. V sociální práci lze tento způsob práce s klienty spatřovat například při využití nástroje Rodinných kruhů, kdy je tak rodině dána šance, aby si své problémy za pomoci širší rodiny řešila vlastními zdroji a činila vlastní rozhodnutí, za které nese zodpovědnost. Společné znaky, které lze spatřovat v restorativním přístupu, a který může být realizován v různých kontextech práce s klientem i v netrestních záležitostech, jsou zejména tyto:
Srovnání shodných znaků využití restorativních skupinových konferencí a rodinných kruhů přinesla především sociálním pracovníkům OSPOD zajímavou inspiraci aplikace těchto přístupů v přímé práci s rodinou a dítětem či mladistvým, které jsou dosud v českém prostředí spíše ojediněle využívaným nástrojem přímé sociální práce.
Je možné konstatovat, že konference vytvořila prostor mezioborového setkání odborníků pomáhajících profesí Kraje Vysočina ke sdílení dosavadních zkušeností využití inovativního nástroje rodinných kruhů a nových trendů přímé sociální práce.
Konference se zúčastnila padesátka osob profesně působících ve státní správě či neziskových organizacích, ale i osob samostatně výdělečně činných z oblasti pomáhajících profesí.
Státní správu zastupovali
Z neziskového sektoru účast na konferenci přijali
Oblast školství byla zastoupena
Konference měla i zahraniční účastnice, kterými byly sociální pracovnice
Co přát „Rodinným kruhům na Vysočině" do budoucna? Určitě jejich životaschopnost!
Fotografie z konference ve formátu souboru pdf zde.
Zpracovaly: Mgr. Alena Dzurňáková
Fotogalerie:
Supported by grant from Iceland, Liechtenstein and Norway; Rodinné kruhy na Vysočině / Family Circles in the Vysočina region; MGS/A4/2014 |